เว็บบอร์ดสนทนาภาษาปืน
ตุลาคม 01, 2024, 02:26:52 AM *

เข้าสู่ระบบด้วยชื่อผู้ใช้ รหัสผ่าน และระยะเวลาในเซสชั่น
ข่าว: เว็บบอร์ด อวป. สามารถเข้าได้ทั้งสองทาง คือ www.gunsandgames.com และ www.gunsandgames.net ครับ

หน้าแรก   ช่วยเหลือ ค้นหา ปฏิทิน เข้าสู่ระบบ สมัครสมาชิก  
หน้า: 1 ... 256 257 258 [259] 260 261 262 ... 882
  พิมพ์  
ผู้เขียน หัวข้อ: บทเรียนภาษาอีสาน  (อ่าน 1222913 ครั้ง)
andaman
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #3870 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 10:15:29 AM »

"เมืองอิสานเฮานี่ดินกะดำน้ำกะซุ่ม ปากุ่มบ้อนคือแข่เก่งหาง ปานางบ้อนคือขางฟ้าลั่น จักจั่นฮ้องคือฟ้าล่วงบน แตกจ้นๆ คนกะปีบโฮแซว เมืองเฮามีซู่แนวแอ่นละบำลำฟ้อน" Grin

.......ช่วยแปลเป็นภาษาฝรั่งเศสด้วยครับท่าน
น้าเสก คนเดิม
ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 712

รับแขก...แจกเหล้า...เฝ้าสำนักงาน

« ตอบ #3871 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 11:33:59 AM »

เข้ามาเรียนภาษาอีสาน
สนุกดีค่ะ จะค่อย ๆ เรียนรู้ Grin

ดีครับ  เดี๋ยวจะมีสมาชิกหลาย ๆ ท่านช่วยเป็นเทรนฯ ให้ครับ

ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 712

รับแขก...แจกเหล้า...เฝ้าสำนักงาน

« ตอบ #3872 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 11:40:59 AM »

"เมืองอิสานเฮานี่ดินกะดำน้ำกะซุ่ม ปากุ่มบ้อนคือแข่เก่งหาง ปานางบ้อนคือขางฟ้าลั่น จักจั่นฮ้องคือฟ้าล่วงบน แตกจ้นๆ คนกะปีบโฮแซว เมืองเฮามีซู่แนวแอ่นละบำลำฟ้อน" Grin

.......ช่วยแปลเป็นภาษาฝรั่งเศสด้วยครับท่าน

ช่วยท่าน ผอ.แปลให้นะครับ

1.เมืองอิสานเฮานี่ดินกะดำน้ำกะซุ่ม หมายถึง ภาคอีสานอุดมสมบูรณ์ทุกอย่าง
2.ปากุ่มบ้อนคือแข่เก่งหาง ปานางบ้อนคือขางฟ้าลั่น หมายถึง มีปลาตัวโต ๆ เวลาขึ้นเล่นน้ำเหมือนจรเข้และมีเสียงเหมือนกับเสียงบ้านลั่น
3.จักจั่นฮ้องคือฟ้าล่วงบน แตกจ้นๆ คนกะปีบโฮแซว หมายถึง เสียงจั๊กจั่นร้องยังกับเสียงฟ้าร้อง และมีมากมายจนคนต้องโฮ่ร้อง
4.เมืองเฮามีซู่แนวแอ่นละบำลำฟ้อน หมายถึง ภาคอีสานเรามีทุกสิ่งทุกอย่างแม้กระการฟ้อนรำ

ขออภัยถ้าแปลบ่ถืก

หินเหล็กไฟ
ถึงตายไปก็ช่างมัน...ขอให้ชีวิตยังอยู่ก็พอ..
Moderator
Hero Member

คะแนน 1319

« ตอบ #3873 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 12:07:14 PM »

สหายตุ๊คับ หมู่ผมชื่ออาจารย์สร้อยทอง สอนวิชาธุรกิจ คั่นผมไปราษีฯไห่ผมไปถามหาแถวได๋คับ เมษาผมไปแน่นอนคับ สองสามปีที่ผ่านมาพี่ซายผมกะเคยทำงานอยู่ไปรษณีย์ราษีฯ ซือทรงฤทธิ์ แต่เดียวนี่เลาเสียแล้ว

ผมพีเอ็มที่อยู่ไปให่แล้ว  ถามหาตามซือนั้นหละ เขาฮู้จักผมเหมิดหละในศรีเกดฮั่นนะ

[img]http://i7.tinypic.com/333hiqw.jpg[/img
dakdam
Jr. Member
**

คะแนน 0

« ตอบ #3874 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 01:10:31 PM »

สหายแป๋งคับ ผมเคยอยู่แถวหน้ารามฯประมาณปี2523 ผมอยู่ซอยโพลีตรงข้ามกับขนะบริหาร สมัยนั่นเป็นหอพักซื่อหอทวี อยู่ปากซอยเลยถ่าเฮือนรามฯสิฮู้จักดีซอยนี่มีโต๊ะสนุ้ก ผมจบนิติรามฯรุ่น13 คุมื้อนี่กะหากินกับวิชาที่เฮือนมาคับ
dakdam
Jr. Member
**

คะแนน 0

« ตอบ #3875 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 01:29:48 PM »

สหายแป๋งคับ ผมโทร.คุยกับสหายตุ๊ได๋ฮู้หว่าเฮ้ดงานอยู่ในรามฯติคับ สมัยเฮือนรามฯผมมีหมู่บักหนึ่งเฮือนเทคนิคยโสรุ่นแรกมานำกันมันเฮ็ดงานอยู่ฝ่ายโสตฯมันซื่ออั๋น ซื่อจริงจรรยาทองเฉลิม คุมื้อนี่มันกะอยู๋ฮั่นหละ ถ่าฮู้จักมันถามมันเลยหว่ามีหมู่อยู่มหาชนะชัยบ่ ตอนเฮือนอยู่รามฯหอสมุดเป็นหม่องสิงสถิตของผมเลย สมัยอาจารย์อัมพรเป็นผอ. ม่วนขนาด อยากกินเหล้าสูบยาไปเลยฝ่ายโสต ใต้ถุนกะมีรายการพิเศษอีกต่างหาก ม่วนคักสมัยนั่น แถวสนามเทนนิสเซ็นได้เหมิด บักอั๋นเป็นคนจ่ายจนคุมื้อนิมันกะมีบ่เมีย
dakdam
Jr. Member
**

คะแนน 0

« ตอบ #3876 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 01:33:59 PM »

สหายแป๋งคับ ผมโทร.คุยกับสหายตุ๊ได๋ฮู้หว่าเฮ้ดงานอยู่ในรามฯติคับ สมัยเฮือนรามฯผมมีหมู่บักหนึ่งเฮือนเทคนิคยโสรุ่นแรกมานำกันมันเฮ็ดงานอยู่ฝ่ายโสตฯมันซื่ออั๋น ซื่อจริงจรรยาทองเฉลิม คุมื้อนี่มันกะอยู๋ฮั่นหละ ถ่าฮู้จักมันถามมันเลยหว่ามีหมู่อยู่มหาชนะชัยบ่ ตอนเฮือนอยู่รามฯหอสมุดเป็นหม่องสิงสถิตของผมเลย สมัยอาจารย์อัมพรเป็นผอ. ม่วนขนาด อยากกินเหล้าสูบยาไปเลยฝ่ายโสต ใต้ถุนกะมีรายการพิเศษอีกต่างหาก ม่วนคักสมัยนั่น แถวสนามเทนนิสเซ็นได้เหมิด บักอั๋นเป็นคนจ่ายจนคุมื้อนิมันกะมีบ่เมีย
สหายแป๋ง คนดง
ถึงตัวเจ้าจะจากไปแต่ชื่อและความดีของเจ้าจะอยู่ในใจพี่เสมอ
ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 2284

ป่าสร้างคนแต่คนกลับสร้างป่า ด้วยลมปาก

« ตอบ #3877 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 07:32:24 PM »

โอ๊ยว่าแหม่นคนอื่นคนไกล  กะคนซื่ออั๋นนี่ล่ะที่พาผมไปหากินเหล่าหยู่มหาชนะชัยกับคำเขื่อนแก้ว  ทำงานอยู่นำกันอยู่ฝ่ายเทคนิคซั่นดอกเนาะ  เมามานำกันสิพอซาวปีแล้ว  คันแหม่นเลาะหากินอ้อมแอ้มสนามเทนนิสกะมีแต่ฮ้านยายแก้วกับยายก้าน  ท่อนั้นตั้ว  บ่แหม่นสิเคยพ้อกันหยู่บ้อกับผม  บอกซื่อเสียงเลียงนามซื่ออีหลีเจ่ามาเดี๋ยวสิซวนเลามายาม ซามเลากลับมากินเบียร์ได่คือเก่า  เจ่าฮู้จักมหาแหลมบ่(แหลมทอง  นาคโทน)  เลาตายแล้วเด้อมื้ออื่นสิไปงานพระราชทานเพลิงศพเลาหยู่สีคิ้ว  ทิดแห้ง(ประพาส  ชายกรวด)  กะตายมาหลายปีแล้ว
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 07:36:25 PM โดย สหายแป๋ง » บันทึกการเข้า

รักชาติ  ศาสน์  กษัตริย์ 
ยืนหยัดในความเป็นไทย

เกิดเป็นเซื้อซาดแฮ้ง  อย่าเหม็นสาบกุยกัน.......
  ข้าราษฎรประจำไทยควรคำนึง
http://www.youtube.com/watch?v=gM1D0xIwLVo
ต้นคระกูลไทย
http://www.youtube.com/watch?v=
^-^ภูพาน~รักพ่อหลวง^-^
มีภัย มีเรา biw199
ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 224

« ตอบ #3878 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 09:31:35 PM »

อิสานบุก ตกใจ

พายุยิ่งพัดอื้อ....................ราวป่าหรือราบทั้งแดน
อิศานนับแสนแสน..............สิจะพ่ายผู้ใดเหนอ?
GLOCK 45
ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 287

« ตอบ #3879 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 10:00:48 PM »

ปั๊มๆๆ...........= 1 แต้ม Grin Grin
dakdam
Jr. Member
**

คะแนน 0

« ตอบ #3880 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 10:10:23 PM »

สหายแป๋ง เฮาอาจสิเคยเห็นน่ากันกะได๋ บักแห้งผมกะฮู้จัก บักเน่า บักเข็ม ตะก่อนมันเฝ้าทางเข้าออก บักบุตรดี สมัยนั่นม่วนขนาดหนักเลย บักแห้งได๋ยินข่าวว่าตายโด๋นแล้ว ยังตะบักอั๋นนี่หละ สมัยเฮือนเทคนิคยโสนำกันเหล้ากะบ่กินยากะบ่สูบพอมาอยู่รามท่อนั่นแหล้วมันเอาเหมิดผมมาพ่อมันงงตาแตกเลย ฮู้จักพี่สิงบ่ ซื่อจริงบอกไปอาจสิบ่ฮู้ เขาเอิ้นตะซื่อเล่นผมว่าทุย ถ่าจำได๋นะผมขาซ้ายสิหย่างบ่คึหมู่เขา ผมไปหอสมุดแทบคุมื้อ ยามได๋เงินเหมิดกะสิไปหาบักอั๋นนี่หละ สุมื้อนี่มันเซากินเล่าละหยัง เฒ่าแหลมจำน่าเลาบ่ได๋หละละ แต่เคยกินเหล้านำกันยุ ไว้มื้อหน้าผมได๋มีโอกาสเข้าไปรามฯต้องไปหาแน่นอน ได๋ยินว่าตอนนี่เจิรญคักฮ้านเหล้าแถวสนามเทนนิสบ่มีแล้วแหม่นบ่ ผมอยากได๋เบอร์มือถือบักอั๋นบอกผมแน่ถ้าพอมันกะบอกมันแน่ว่าหมู่ซื่อทุยคนมหาฯคิดฮอดมันหลาย
ถึงตัวเจ้าจะจากไปแต่ชื่อและความดีของเจ้าจะอยู่ในใจพี่เสมอ
ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 2284

ป่าสร้างคนแต่คนกลับสร้างป่า ด้วยลมปาก

« ตอบ #3881 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 14, 2007, 11:57:36 PM »

สหายแป๋ง เฮาอาจสิเคยเห็นน่ากันกะได๋ บักแห้งผมกะฮู้จัก บักเน่า บักเข็ม ตะก่อนมันเฝ้าทางเข้าออก บักบุตรดี สมัยนั่นม่วนขนาดหนักเลย บักแห้งได๋ยินข่าวว่าตายโด๋นแล้ว ยังตะบักอั๋นนี่หละ สมัยเฮือนเทคนิคยโสนำกันเหล้ากะบ่กินยากะบ่สูบพอมาอยู่รามท่อนั่นแหล้วมันเอาเหมิดผมมาพ่อมันงงตาแตกเลย ฮู้จักพี่สิงบ่ ซื่อจริงบอกไปอาจสิบ่ฮู้ เขาเอิ้นตะซื่อเล่นผมว่าทุย ถ่าจำได๋นะผมขาซ้ายสิหย่างบ่คึหมู่เขา ผมไปหอสมุดแทบคุมื้อ ยามได๋เงินเหมิดกะสิไปหาบักอั๋นนี่หละ สุมื้อนี่มันเซากินเล่าละหยัง เฒ่าแหลมจำน่าเลาบ่ได๋หละละ แต่เคยกินเหล้านำกันยุ ไว้มื้อหน้าผมได๋มีโอกาสเข้าไปรามฯต้องไปหาแน่นอน ได๋ยินว่าตอนนี่เจิรญคักฮ้านเหล้าแถวสนามเทนนิสบ่มีแล้วแหม่นบ่ ผมอยากได๋เบอร์มือถือบักอั๋นบอกผมแน่ถ้าพอมันกะบอกมันแน่ว่าหมู่ซื่อทุยคนมหาฯคิดฮอดมันหลาย

เดี๋ยวสิจัดตามปะสงค์เด้ออาว์เด้อ  พี่สิงห์  สื่ออีหลีเลากะสถาพร   กินนำกันประจำ  อ้ายอั๋นกลับมากินไหม่แล้ว  หว่างก่อนปีไหม่  กลับมาจากยโสคืนวันจันทร์คืนวันอังคารกะจ้วดกันหยู่ฮ้านเหรียญแก้ว  แถวทาน์วอินทาน์วฮากแอะๆไผกะดาย  ฮ้านเหล่าในรามฯบ่มีแล้วสุมื้อนิเขาไล่หนีตั้งแต่ปี 39-40 พุ้นอาว์เอ้ย

เกิดเป็นเซื้อซาดแฮ้ง  อย่าเหม็นสาบกุยกัน.......
http://www.youtube.com/watch?v=gM1D0xIwLVo
http://www.youtube.com/watch?v=
ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 712

« ตอบ #3882 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 15, 2007, 09:33:59 AM »

ผู่เถ่าพ่อกัน....เอ้า ขอให่โซคดี อย่าสุลืมเลี้ยงรุ่นเด้อครับ  ข่าน้อยสิเป็นผู่รินเบียร์ให่

หินเหล็กไฟ
ถึงตายไปก็ช่างมัน...ขอให้ชีวิตยังอยู่ก็พอ..
Moderator
Hero Member

คะแนน 1319

« ตอบ #3883 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 15, 2007, 11:23:41 AM »

อ้ายทุย เฮียนบ่อแมนเฮือน เด้อ  เจ้าสิย้ายเฮือนเข่าไปอยู่รามติ  Grin Grin

[img]http://i7.tinypic.com/333hiqw.jpg[/img
ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 2284

« ตอบ #3884 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 15, 2007, 11:29:58 AM »

ผู่เถ่าพ่อกัน....เอ้า ขอให่โซคดี อย่าสุลืมเลี้ยงรุ่นเด้อครับ ข่าน้อยสิเป็นผู่รินเบียร์ให่

ดีแต่เว้าเอาเข้าซะแท่กะบ่มาหา  รินกินเองเป็นหยู่ดอกเบียร์
อ้ายทุย เฮียนบ่อแมนเฮือน เด้อ เจ้าสิย้ายเฮือนเข่าไปอยู่รามติ Grin Grin
         ไห่เลาย้ายมาตี้สิพากินแต่เหล่ากับเบียร์  ซ่วงนี้เขาแห่งมีงานเลี้ยงดู๋

หน้า: 1 ... 256 257 258 [259] 260 261 262 ... 882
  พิมพ์