เว็บบอร์ดสนทนาภาษาปืน
ตุลาคม 28, 2024, 01:25:09 PM *

เข้าสู่ระบบด้วยชื่อผู้ใช้ รหัสผ่าน และระยะเวลาในเซสชั่น
ข่าว: อวป. มีจำหน่ายที่ สนามยิงปืนราชนาวี/สนามยิงปืนบางบัวทอง/สนามยิงปืนศรภ./
/สนามยิงปืนทอ./
สิงห์ทองไฟร์อาร์ม

หน้าแรก   ช่วยเหลือ ค้นหา ปฏิทิน เข้าสู่ระบบ สมัครสมาชิก  
หน้า: 1 2 3 [4] 5
  พิมพ์  
ผู้เขียน หัวข้อ: ขอความคิดเห็น Remington 40 xs  (อ่าน 16697 ครั้ง)
USP40
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #45 เมื่อ: กรกฎาคม 06, 2007, 05:57:22 PM »

เอาเข้าไป.....................

อิอิอิ
wing zero
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #46 เมื่อ: กรกฎาคม 10, 2007, 06:50:59 AM »

New for 2004, Remington brings you the next generation in cutting edge tactical rifles, the Model 40-XS Bolt-Action Rifle System. Based on the time tested Model 40-X action, the Model 40-XS combines legendary strength and dependability with the most advanced materials and components to bring you the ultimate tactical rifle for the 21st century. Chambered in .308 Win (1:12" Twist), the heart of the system centers around the 416 stainless steel Model 40-X 24" barreled action, coated with Remington's proprietary non-reflective black polymer coating for additional protection.

To insure stability under the harshest conditions, the action is custom bedded in a McMillan® A3 series stock with adjustable length of pull and adjustable comb. The Model 40-X trigger (externally adjustable for trigger pull weight) and a Sunny Hill heavy duty, all-steel trigger guard complete the system making the Model 40-XS the finest tactical rifle available today. Prior to leaving the Remington Custom Shop in Ilion, NY, each Model 40-XS rifle must prove capable of delivering 3/4 MOA accuracy or better.

• Leupold® Vari X III 3.5x10 LR M1 (long range) 40MM with Mil Dot reticle
• McMillan® A3 series stock
• Badger Ordnance all steel Picatinny scope rail (Mil-STD-1913) and rings (8-40 size
  mounting holes standard on all Model 40-XS rifle receivers)
• Harris® Bi-Pod with quick adjust swivel lock
• Turner® AWS tactical sling with swivels
• System packed in rugged Pelican® hard case
• Item # 27227 - Complete System
• Item # 27225 - Rifle Only (no scope, mounts, accessories, or components included,
  packed in standard rifle box)
อ้างจาก http://www.remingtonle.com/rifles/40xs.htm

At the Remington Custom Shop, every part of the firearm is created right here – by the nation’s oldest gunmaker and the most experienced craftsmen. It starts with the soul of the gun, field proven actions for which Remington is most famous. Then, your dream gun is masterfully created using a wide variety of options from caliber to trigger pull weight and wood finish to engravings and inlays. Many of the options are shown here, but there's much, much more to see.

The purchase of a custom gun is a serious investment. A great comfort to those making such an investment is the ability to personally discuss the exact details, specifications, style and degree of decoration with our master gunmakers.
  SPECIFICATIONS
Stock: Aramid fiber reinforced fiberglass; non-reflective, matte black finish; straight comb with cheekpiece; solid, flat-bottom fore-end; 1" black recoil pad; sling swivel studs.
Length of Pull: 13 1/2"
Drop at Comb: 1/2"
Drop at Heel: 1/2"
Metal Finish: Uncolored stainless steel. Blued receiver on L-H models.
Receiver: R-H models: stainless steel; L-H: carbon steel; drilled and tapped for scope mounts. Barreled action hand-fitted and epoxy-bedded to stock.
Trigger: Externally adjustable from 1 1/2 to 3 1/2 lbs. Special 2-oz. trigger available as an extra option for single-shot models.
Magazine Cap.: Single shot or 5 round repeater, loadable from stripper clip.
Barrel: 27 1/4" stainless steel; no sights.
Muzzle Diameter
(Nominal): 7/8"
Overall Length: 47"
Weight: 10 1/4 lbs.
อ้างจาก http://www.remington.com/products/firearms/custom_shop/40-x/model_40-XB_KS.asp

« แก้ไขครั้งสุดท้าย: กันยายน 23, 2007, 05:59:37 AM โดย wing zero » บันทึกการเข้า
wing zero
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #47 เมื่อ: กรกฎาคม 10, 2007, 12:43:10 PM »

รุ่น คัสตอมชอป ทางเปิดรับจองแค่ 5 กระบอกเท่านั้นครับ
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: กันยายน 23, 2007, 06:02:13 AM โดย wing zero » บันทึกการเข้า
Don Quixote
Only God delivers the judgement, we only deliver the suspects.
ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 987

,=,"--- X Santiago... !!

« ตอบ #48 เมื่อ: กรกฎาคม 10, 2007, 12:45:41 PM »

ว้าว ว้าว ว้าว เยี่ยมมากครับ ขอบคุณมาก ผมไม่ต้องคิดมากเลย เลือกง่ายๆ 

.........เก็บเงินอีก 10 ปี แค่นี้เอง

Thou shalt have guns.
Thou shalt have tons of ammo.
Thou shalt shoot well.
Thou shalt not rely on help from the stranger.
wing zero
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #49 เมื่อ: กรกฎาคม 10, 2007, 02:53:15 PM »

ผมว่าราคาก็ใกล้เคียงกับ เลสแบร์ นะครับ  Smiley
Don Quixote
Only God delivers the judgement, we only deliver the suspects.
ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 987

,=,"--- X Santiago... !!

« ตอบ #50 เมื่อ: กรกฎาคม 10, 2007, 02:55:59 PM »

แบร์ก็อีก 10 ปีครับ ปี 2570 ผมซื้อแน่

Thou shalt have guns.
Thou shalt have tons of ammo.
Thou shalt shoot well.
Thou shalt not rely on help from the stranger.
wing zero
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #51 เมื่อ: กรกฎาคม 11, 2007, 03:56:30 PM »

มีพี่ๆเพื่อนๆสมาชิกในเวป อวป. จองไรเฟิลคัสตอมชอป ของเรมิงตันไว้บ้างหรือเปล่าครับ
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: กันยายน 23, 2007, 06:03:42 AM โดย wing zero » บันทึกการเข้า
yod - รักในหลวง ครับ
ความรัก - เริ่ม - จากความรู้สึก หรือ ความคิด กันแน่นะ ..... ประวัติศาสตร์อาจจะย้อนรอยเดิม แต่คนไม่อาจย้อนอดีตได้
Hero Member

คะแนน 1628

« ตอบ #52 เมื่อ: กรกฎาคม 11, 2007, 04:09:28 PM »

เลือกปืนแพง ไม่ผิดหรอกครับ
เอาออกมา อวดใคร  ใครก็ชม
แถมราคาก็ดี  เพียงแต่ ทำงาน หน้าเดียว
ยิงเป้า อย่างเดียว   หนักก็หนัก
ลูบคล้ำ ใส่ลูกดัมมี่ เข้าออก  ลงน้ำมัน
แต่ว่า ความสุขใจ ไม่เข้าใครออกใครครับ
สุขใจ ก็ทำไป
มีโอกาส นี่ครับ....

..สิ่งสำคัญจึงไม่ได้อยู่ที่ว่า...วันนี้เขาอยู่หรือจากไป
สำคัญที่ว่า...ช่วงที่เรามีเวลาอยู่ด้วยกัน
ขอให้มีความทรงจำที่ดี...ก็เพียงพอแล้ว
อย่างน้อย เราก็ยังมีอะไรดีดีให้นึกถึง
และยิ้มให้ความทรงจำนั้นได้ ...

..กรอบใดกักขังแค่กาย แต่ใจอย่าหมายกั้นได้
โซ่ตรวนรัดรึงตรึงไว้  แต่ใจนั้นใฝ่เสรี..
ทัดมาลา ขอเป็นข้ารองพระบาททุกชาติไป
มืออ่อน หมัดแข็ง
ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 857

เตสาหัง สิรสา ปาเท วันทามิ ปุริสุตตเม

« ตอบ #53 เมื่อ: กรกฎาคม 11, 2007, 04:12:52 PM »

ผมตัดสินใจเลือก 40XS แล้วครับ รอปืน 8 เดือน กำลังทำเรื่องขอป.3 ไว้ก่อนอีก 2 เดือนถึงค่อยไปรับใบป.3  Smiley

แต่ผมไม่ค่อยมั่นใจตัวเองเลยครับ ว่าคิดผิดหรือเปล่าที่เลือกปื่นแพงแบบนี้ มันเกินความจำเป็นไปหรือเปล่า
ไม่รู้สึกสบายใจเหมือนตอนซื้อ 700 ltr .308 เลยครับ คิดๆดู ก็อยากจะกลับไปเล่น 700 ltr .223 ดีกว่า  Undecided

มีพี่ๆเพื่อนๆสมาชิกในเวป อวป. จองไรเฟิลคัสตอมชอป ของเรมิงตันไว้บ้างหรือเปล่าครับ

ยินดีด้วยกครับ

ยังไงถ้าเบื่อ 700 LTR .308 ขอขึ้น waiting list คนแรกนะครับ

บรรพบุรุษของไทยแต่โบราณ ปกบ้านป้องเมืองคุ้มเหย้า
เสียเลือดเสียเนื้อมิใช่เบา หน้าที่เรารักษาสืบไป

ลูกหลานเหลนโหลนภายหน้า จะได้มีพสุธาอาศัย
อนาคตจะต้องมีประเทศไทย มิยอมให้ผู้ใดมาทำลาย
Sniper69 - รักในหลวง
ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 258

One shoot one kill.

« ตอบ #54 เมื่อ: กรกฎาคม 11, 2007, 10:03:35 PM »

ผมตัดสินใจเลือก 40XS แล้วครับ รอปืน 8 เดือน กำลังทำเรื่องขอป.3 ไว้ก่อนอีก 2 เดือนถึงค่อยไปรับใบป.3  Smiley

แต่ผมไม่ค่อยมั่นใจตัวเองเลยครับ ว่าคิดผิดหรือเปล่าที่เลือกปื่นแพงแบบนี้ มันเกินความจำเป็นไปหรือเปล่า
ไม่รู้สึกสบายใจเหมือนตอนซื้อ 700 ltr .308 เลยครับ คิดๆดู ก็อยากจะกลับไปเล่น 700 ltr .223 ดีกว่า  Undecided

ยินดีด้วยครับ ปืนดีครับ มีโอกาส ขอชมหน่อยนะครับ เพราะเอื้อมไม่ถึงจริงๆ

ชมรมส่งเสริมและพิทักษ์สิทธิการใช้อาวุธปืนของประชาชน
BLUE ZONE
ajake
มีดและปืน
Full Member

คะแนน 20

tactical lover

« ตอบ #55 เมื่อ: กรกฎาคม 11, 2007, 10:20:46 PM »

ตาร้อนผ่าวๆ เลยครับ Grin

george028
Full Member

คะแนน 4

« ตอบ #56 เมื่อ: กรกฎาคม 11, 2007, 10:44:57 PM »

ผมว่าไม่แพงหรอก ซื้อมาก็เป็นของเรา
ว่างๆ เอามาลูบๆคลำๆ ก็สุขใจ งานระดับคัสตอมครับ
ฝรั่งเค้าตั้งใจทำให้สวยเนียน ยิงดีครับ
apicharti
Jr. Member
**

คะแนน 4

« ตอบ #57 เมื่อ: กรกฎาคม 12, 2007, 11:37:42 AM »

คุณwing zero ผมส่งผลทดสอบ 40XS ไปให้เเล้ว ครับ
wing zero
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #58 เมื่อ: กรกฎาคม 12, 2007, 11:52:44 AM »

คุณwing zero ผมส่งผลทดสอบ 40XS ไปให้เเล้ว ครับ

ขอบคุณ คุณ apicharti มากๆเลยครับ  Grin
ปืนดูดปืน(ans 63)
ชาว อวป.
Jr. Member

คะแนน 1

« ตอบ #59 เมื่อ: กรกฎาคม 12, 2007, 06:24:16 PM »

เป็นหนึ่งในห้าครับ
หน้า: 1 2 3 [4] 5
  พิมพ์