เว็บบอร์ดสนทนาภาษาปืน
ตุลาคม 20, 2024, 10:40:02 AM *

เข้าสู่ระบบด้วยชื่อผู้ใช้ รหัสผ่าน และระยะเวลาในเซสชั่น
ข่าว: เว็บบอร์ด อวป. สามารถเข้าได้ทั้งสองทาง คือ www.gunsandgames.com และ www.gunsandgames.net ครับ

หน้าแรก   ช่วยเหลือ ค้นหา ปฏิทิน เข้าสู่ระบบ สมัครสมาชิก  
หน้า: 1 [2] 3 4 5 ... 8
  พิมพ์  
ผู้เขียน หัวข้อ: IPSC World Shoot XV @ BALI - INDONESIA 2008  (อ่าน 47352 ครั้ง)
MJTactical
Long Live the King
ชาว อวป.
Hero Member

คะแนน 318

SLOW IS SMOOTH , SMOOTH IS FAST

« ตอบ #15 เมื่อ: สิงหาคม 07, 2008, 02:22:54 PM »

ยอมกัดก้อนเกลือผสมตะกั่วกินแพื่อชาติและทีมค่ะ

55555 หาเวลาไปวิจัยเต่าทะเล แถวนั้นด้วยครับ เผื่อมีค่าตั๋วกลับบ้าน ขำก๊าก

ตกใจ ตกใจ...กลิ่นเต่าหรือ... คิก คิก คิก คิก

ตกใจ ตกใจ ตกใจ

AMATEURS TRAIN UNTIL THEY GET IT RIGHT. PROFESSIONALS TRAIN UNTIL THEY GET IT WRONG

LEAVES NO MAN BEHIND
นาจา™รักในหลวง
คุณธรรม...นำสู่ยุติธรรม
Moderator
Hero Member

คะแนน 268

« ตอบ #16 เมื่อ: สิงหาคม 07, 2008, 05:18:13 PM »

ยอมกัดก้อนเกลือผสมตะกั่วกินแพื่อชาติและทีมค่ะ

55555 หาเวลาไปวิจัยเต่าทะเล แถวนั้นด้วยครับ เผื่อมีค่าตั๋วกลับบ้าน ขำก๊าก

ตกใจ ตกใจ...กลิ่นเต่าหรือ... คิก คิก คิก คิก

ตกใจ ตกใจ ตกใจ

อย่าสงสัยเลยน้องน๊อต....เข้าไปอ่านเลยครับ... ยิ้มีเลศนัย

http://futurethai.com/today.php?ID=35
http://www.abaca.au.edu/abaca/webboard/show.php?No=4039&Category=

อยากสูงต้องเขย่ง อยากเก่งต้องขยัน
glocky
Jr. Member
**

คะแนน 7

« ตอบ #17 เมื่อ: สิงหาคม 07, 2008, 10:42:57 PM »

Wow!!พี่นาจาช่างสรรหาจริงๆค่ะ ขอบคุณมาก ไม่เคยรู้เลยว่ามีคนเอาไปลงเว็ปแบบนีัด้วย วันหลังเชิญมาช่วยกันทำบุญนะคะ ชาติหน้าจะได้เจอกันอีก ขำก๊าก ขำก๊าก ขำก๊าก
Moderator
Hero Member

คะแนน 268

« ตอบ #18 เมื่อ: สิงหาคม 08, 2008, 05:50:51 PM »

Wow!!พี่นาจาช่างสรรหาจริงๆค่ะ ขอบคุณมาก ไม่เคยรู้เลยว่ามีคนเอาไปลงเว็ปแบบนีัด้วย วันหลังเชิญมาช่วยกันทำบุญนะคะ ชาติหน้าจะได้เจอกันอีก ขำก๊าก ขำก๊าก ขำก๊าก

อิอิ มีข้อมูลอีกเยอะครับ
เพิ่งรู้สปอนเซอร์ทีมฯเปลี่ยนชื่อเป็น BGT  คิก คิก

อยากสูงต้องเขย่ง อยากเก่งต้องขยัน
THANAPOL
Sr. Member

คะแนน 16

« ตอบ #19 เมื่อ: สิงหาคม 09, 2008, 10:37:11 PM »

อยากเป็นเต่าบ้างอ่ะ..จะไปนั่งรอหมอที่บาหลีนะครับ

สงสัยต้องหยิบบัตรคิวล่วงหน้าก่อนไป.
Moderator
Hero Member

คะแนน 268

« ตอบ #20 เมื่อ: สิงหาคม 10, 2008, 08:14:56 AM »

อยากเป็นเต่าบ้างอ่ะ..จะไปนั่งรอหมอที่บาหลีนะครับ

สงสัยต้องหยิบบัตรคิวล่วงหน้าก่อนไป.

555555 หวัดดีครับเฮียตี๋ ยิ้มีเลศนัย

glocky
Jr. Member
**

คะแนน 7

« ตอบ #21 เมื่อ: สิงหาคม 11, 2008, 02:09:20 AM »

สำหรับเฮียตี๋ ไม่ต้องรับบัตรคิวต่ะ รักษาได้เลย พิเศษค่ะ
Phoenix
Hero Member

คะแนน 81

« ตอบ #22 เมื่อ: สิงหาคม 11, 2008, 11:14:59 AM »

สำหรับเฮียตี๋ ไม่ต้องรับบัตรคิวต่ะ รักษาได้เลย พิเศษค่ะ

สวัสดีครับเฮียตี๋ ไหว้ ไหว้

คนนี้เด็กเส้นนิ.... คิก คิก คิก คิก

Tiger wut
อาวุธประจำตัวคือ"ขวดนม"
Moderator
Hero Member

คะแนน 975

พี่ครับ พี่ครับ เสือมา

« ตอบ #23 เมื่อ: สิงหาคม 16, 2008, 06:04:39 PM »

คิก คิก อ้าว.........ไหงเป็นเรื่องเต่า.............

เยี่ยมสำหรับนักกีฬาที่ได้ไป World Shoot  ขอให้โชคดีมีชัยกลับมานะครับ   

รักดีกินถั่ว   รักชั่วกินเหล้า  รักทั้งดี -ทั้งชั่ว กินถั่วแกล้มเหล้า
Moderator
Hero Member

คะแนน 268

« ตอบ #24 เมื่อ: สิงหาคม 23, 2008, 08:51:21 AM »

คิก คิก อ้าว.........ไหงเป็นเรื่องเต่า.............

เยี่ยมสำหรับนักกีฬาที่ได้ไป World Shoot  ขอให้โชคดีมีชัยกลับมานะครับ  

บาหลีเต่าเยอะครับ  ยิ้มีเลศนัย

Moderator
Hero Member

คะแนน 268

« ตอบ #25 เมื่อ: กันยายน 01, 2008, 10:06:53 PM »

Moderator
Hero Member

คะแนน 268

« ตอบ #26 เมื่อ: กันยายน 01, 2008, 10:13:16 PM »

Official Match Ammunition

--------------------------------------------------------------------------------

Bookings open 25 April 2008 ~ close 30 May 2008

The sole approved supplier of official match ammunition (see Section 5.8 of the IPSC rulebook) is Armscor, and the rounds available in the IPSC Load™ product range are:

Calibre Bullet Type LOA Price per 100
9x19mm 124 grain FMJ 1.155" US$45.00
38 Super 124 grain FMJ 1.260" US$50.00
38 Super Comp 124 grain FMJ 1.260" US$50.00
40 SW 180 grain FMJ 1.180" US$50.00

Competitors wishing to test fire or fine tune their firearms with the above ammunition prior to ordering for the match should contact their nearest Armscor dealer or distributor.

Competitors intending to use official match ammunition must place their order during online registration, at which time full payment must be made. Ammunition will available for collection from the shooting range from 20 October 2008 onwards.

In order to qualify for Section 5.8 of the IPSC rulebook, competitors must order a  minimum of 600 rounds, collect them from the shooting range, and use those rounds exclusively during the match. You must retain your receipt and produce it on demand of any match official.

Note that regular Armscor (i.e. non "IPSC Load") ammunition in calibre 45ACP can also be supplied on request, however this calibre is not classified as Official Match Ammunition.

Privately imported Armscor rounds will not qualify as official match ammunition, which will bear a unique identifying headstamp.

Competitors are cautioned that most airlines observe IATA recommendations, which permit each passenger to carry a maximum of 5kg (11lbs) of ammunition as checked baggage. This limit equates to approximately 300 rounds of 9x19mm or 250 rounds of 40SW, which is barely half the minimum number of rounds required for the match.

Important note: If you break your journey in Jakarta, then take a domestic flight to Bali later, you will be limited to a maximum of twelve (12) rounds of ammunition as checked baggage per person, which means you'll incur additional expenses having your ammunition shipped by land or sea to Bali.

However you won't be affected by this regulation provided that when checking-in for your flight at your origin, you and your baggage are ticketed all the way through to Bali, .

Competitors attempting to travel with their own ammunition are urged to contact all airlines to be used enroute, well in advance of travel dates, in order to determine their prevailing policies. Airlines are not compelled to observe IATA recommendations, and they may refuse to accept any ammunition for carriage.

A maximum of 1,000 rounds of ammunition imported as checked baggage by any passenger with a firearms permit will be duty & tax free. Quantities of ammunition in excess of this amount will be confiscated on arrival.

Shipping your ammunition in advance as freight? Read our notes!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

เตรียมกระสุนให้พร้อมนะครับ

« แก้ไขครั้งสุดท้าย: กันยายน 01, 2008, 10:21:43 PM โดย นาจา » บันทึกการเข้า

2011
Full Member

คะแนน 5

« ตอบ #27 เมื่อ: กันยายน 02, 2008, 10:27:02 AM »

พี่นาจาช่วยแปลเป็นไทยด้วยดิครับผมอ่านไม่ออก  คิก คิก คิก คิก ไหว้ ไหว้
Moderator
Hero Member

คะแนน 268

« ตอบ #28 เมื่อ: กันยายน 03, 2008, 03:31:16 PM »

พี่นาจาช่วยแปลเป็นไทยด้วยดิครับผมอ่านไม่ออก  คิก คิก คิก คิก ไหว้ ไหว้

ยิ้มีเลศนัย ยิ้มีเลศนัย คิก คิก

Phoenix
Hero Member

คะแนน 81

« ตอบ #29 เมื่อ: กันยายน 03, 2008, 09:29:42 PM »

ยิ้มีเลศนัย ยิ้มีเลศนัย คิก คิก

พี่เขาไม่ช่วยแปล หัวเราะร่าน้ำตาริน หัวเราะร่าน้ำตาริน....เอางี้ครับ คุณต่อช่วยแปลก็แล้วกัน ไม่ต้องอ่านก็ได้ครับ คิก คิก คิก คิก

หน้า: 1 [2] 3 4 5 ... 8
  พิมพ์